Már a Vissza a jövőbe című film óta tudjuk, milyen remek hatással tud lenni egy ügyesen befogott villám az autóra. Az időutazás helyett a kutatók egyelőre megelégednének a levegőből befogott elektromosság megszelídítésével és például az elektromos autó töltésére való felhasználással is.
A brazil Campinas Egyetem kutatói beszámoltak arról, hogy megtalálták annak az évszázados rejtélynek a megoldását, hogy a levegő nedvességtartalma hogyan válik elektromosan töltötté. Ennek a kérdésnek a megválaszolása jelentheti az első lépést afelé, hogy befogják és megregulázzák a levegőben levő áramot, mielőtt abból villám keletkezne.
„Olyan kutatásokat végzünk, melyek segítségével elérhetjük azt a célt, hogy az atmoszférában levő elektromosságot alternatív energiaforrásként használjuk fel,” nyilatkozta a tanulmány vezetője, Fernando Galembeck a FirstScience.com-nak. Ez az új energiaforrás hasonló felhasználásit ígér, mint ahogy jelenleg a nap energiája kiváltja több háztartásban is a vezetékes áramot.
„Ha megismerjük azt, hogy az elektromosság, hogyan épül fel és terjed az atmoszférában, akkor képesek leszünk arra is, hogy megelőzzük azokat a baleseteket és pusztításokat, amelyeket a villámok okoznak,” mondta Galembeck.
Galembeck és kollégái laboratóriumi körülmények között bizonyították, hogy a levegő víztartalma elektromosan töltött állapotba kerülhet. Szimulációjuk során a levegő nedvességtartalmát porszemcsékkel érintkeztették. Ehhez a szilícium-dioxid és alumínium-foszfát egészen kisméretű részecskéit használták – mindkettő a levegőben természetesen is előforduló anyag. A kísérlet során azt az eredményt kapták, hogy a szilícium-dioxid magas páratartalom esetén negatív töltést kapott, az alumínium-foszfát pedig pozitív töltésű lett ugyanolyan körülmények között.
„Ez a kísérlet volt a bizonyítéka annak, hogy a levegő nedvességtartalma elektromosan feltöltődhet és ezt a töltést át tudja adni olyan anyagoknak, amivel érintkezésbe kerül,” magyarázta az eredményeket Galembeck.
A tudósok most azt remélik, hogy a napelemek működési elvéhez hasonló rendszert tudnak majd kifejleszteni, amely az égből gyűjti be az elektromosságot. Hasonló, például a házak tetejére szerelhető panelekkel tervezik az elektromos áram összegyűjtését, mielőtt az villámmá alakul és a földre érve kisül.
A kutatók folytatják munkájukat annak ellenére, hogy sokan szkeptikusak a sikereket illetően. Ez a kételkedés tulajdonképpen nem alaptalan, mivel a tudósok évszázadok óta próbálják megoldani ezt a rejtélyt, és a kutatások sokszor katasztrofális következményekkel jártak. A kutatócsoport tagjai mindenesetre bíznak abban, hogy egy nap sikerül kifejleszteniük azt a kollektort, ami a levegő nedvességében tárolt elektromosságot gyűjti majd össze.
A napkollektorokról tudjuk, hogy elsősorban a naposabb területeken alkalmazhatóak, így bizonyos területeken megoldást jelentenek az áramellátás megújuló energiaforrással történő biztosítására, máshol viszont nem alkalmazhatóak hatékonyan. A levegő elektromosságát gyűjtő panelekkel is hasonló lesz a helyzet. Várhatóan a nagyobb páratartalmú helyeken lesznek bevethetőek, így például Angliának kivételesen előnyt jelenthet majd az állandóan magas páratartalom.
Forrás: zoldauto.info