A Hungaroszféra negyven centiméter átmérőjű, áttetsző, távirányítható plexigömb. A robot felismeri az égtájakat, ha a beprogramozott iránytól kitérne, ellentart, és követi az eredeti irányt, amit menet közben akár korrigálni is lehet.
Gilyén András és Szvoboda Péter közös találmányát, a Hungaroszféra nevű gömbrobotot is díjazta a bírálóbizottság a 16. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Versenyen.
A Hungaroszféra negyven centiméter átmérőjű, áttetsző, távirányítható plexigömb, amelyben vázon elhelyeztek egy számítógép-alaplapot, amihez giroszkóp (pörgettyűs szerkezet a gömb térbeli helyzetének meghatározására) csatlakozik. A vezérlőprogram kontrollálja a robot mozgását, a felhasználó billentyűzet segítségével irányítja a gépet. A robotban kamerát helyeztek el, így a képernyőn folyamatosan kísérni lehet a gömb mozgását. A motor, az akkumulátorok a gömb alsó részén, a gömbi egyenlítő alatt helyezkednek el, ezért a szerkezet nem tud fölborulni, a földdel csak egy ponton érintkezik. “A robot felismeri az égtájakat, ha a beprogramozott iránytól kitérne, ellentart, és követi az eredeti irányt, amit menet közben akár korrigálni is lehet. A gömb mérete csak elenyésző mértékben befolyásolja a robot súlyát, lejtőmászó képessége a végletekig fokozható, ennek csak a súrlódás szabhat határt” – magyarázza Szvoboda Péter.
A robotot öt hónap alatt fejlesztették ki a budapesti Szent Margit Gimnázium diákkörében.
A Hungaroszféra egyik lelkét, a giroszkópot eredetileg Amerikából akarták beszerezni, de az ottani gyártó csak cégeknek szállít, így Hollandiából vásárolták meg a szerkezetet. Ezzel a megoldással végső soron anyagilag is jól jártak, mivel a hollandok elengedték a termék vételárának a felét, ezzel is segítve a fiatal kutatók munkáját.
Találmányukat szabadalmaztatni kívánják, és remélik, hogy hamarosan cégek is érdeklődni fognak iránta. Elsősorban az űrkutatásban lehetne az új eszközt alkalmazni. Azért jelenthet nagy előrelépést, mert a jelenleg használt robotok kerekei beáshatják magukat a bolygók felszínén található porba, s amennyiben álló helyzetből kívánnak irányt váltani, előbb kanyarodniuk kell. A Hungaroszféra ezzel szemben a gömb adottságainál fogva képes bármelyik irányba elindulni anélkül, hogy elakadna. Mivel a robot hermetikusan zárt, a másik felhasználási területe a vizes környezet lehet, ugyanis a gömbre felszerelt lapátok segítségével a víz felszínén is képes haladni.
Forrás: HetiVálasz