A dudarit nevű anyaggal, amit itthon bányásznak, termővé tehető ismét a talaj.
Sikeres kísérletet végeztek a dudarittal, egy természetes talajjavító szerrel, amely alkalmas a vörösiszap lúgos kémhatásának semlegesítésére. A témában Csicsor János vegyészmérnököt kérdezik a Hattól nyolcigban.
A szer, összetevőit tekintve egy természetes bányászott ásványi anyag, szerves hunsav. Mivel természetes sav, képes az iszap lúgos hatását semlegesíteni – természetes komplexképző, aminek köszönhetően ioncserélőként működve hatástalanítja az iszap lúgos kémhatását.
Az ásványi anyagot a Bakonyban, Dudar környékén bányásszák – innen a neve: dudarit. Különlegessége már abban is megmutatkozik, milyen kevés helyen bányászható a világon ilyen anyag, amelynek hunsav-tartalma megmaradt 70 százalék fölött.
Mintegy száz négyzetméternyi területen végezték el a kísérleteket Devecserben, ehhez körülbelül kétszáz kilogrammnyi fekete színű, poralapú szert szórtak ki a területen, amelyről már eltávolították az iszapréteget a talaj felszínéről. Mivel a kémiai reakciók lejátszódásához a talajnak nedvesnek kell lennie, vízzel belocsolták a dudarittal szórt területet, majd félórával később megmérték a pH-értéket, ami 7-8 egység közé csökkent.
A dudarit alkalmas arra, hogy a megtisztított területeken a talajt regenerálja. A pH-semlegesítés után a föld ismét használható növénytermesztésre, egyúttal pedig kiváltható vele a komplett talajcsere is. A talaj beszórását elegendő egyszer elvégezni, majd beszántani a földbe az anyagot.
A felmért adatok szerint 800 hektárnyi terület szennyeződött vörösiszappal, amely megtisztításához több ezer tonna dudaritot kellene felhasználni, amelynek kitermelésére képes a bakonyi bánya.
A részletekről tudjon meg többet a meghívott vegyészmérnöktől, nézze meg a beszélgetést kapcsolódó videónkban!
Forrás: dunatv.hu