Előző cikkeinktől eltérően, a témakőr kicsit szkeptikusabb megközelítés.
Előző cikkeink:
Tankoljunk aluminiumot
Hidrogén termelő technológia hajók számára
Jerry Woodall, a Purdue Egyetem egyikmérnöke kifejlesztett egy eljárást, mellyel egy bizonyos alumíniumötvözet segítségével hidrogént lehet kivonni a vízből. Ez a módszer – amellett, hogy felgyorsítja a folyamatot – jelentősen megkönnyíti a hidrogénnel dolgozók dolgát, hiszen így nem kell tárolni vagy szállítani a gázt.
Az alumíniumot és galliumot tartalmazó ötvözetet golyócskák formájában adják a vízhez. Alumíniumot eddig is használtak a hidrogén előállítása során, de a hozzáadott gallium sokkal hatékonyabbá és gyorsabbá teszi az eljárást. Ahogy az alumínium elkezd oxidálni, egy védőbevonat keletkezik a felületén, mely megakadályozza a további reakciót a víz és a fém között. A gallium éppen ennek a bevonatnak a létrejöttét akadályozza meg, így a folyamat addig nem áll le, míg az alumínium teljesen le nem bomlik. Az alumínium nem a hidrogénnel, hanem a vízben lévő oxigénnel lép heves reakcióba, melyet elvonva hidrogéngáz jön létre melléktermékként.
Úgy tűnt, az új eljárás segítségével könnyebb lesz a személy- és teherautókat hidrogén-meghajtásúvá alakítani, de a kísérletek során felmerült néhány kiküszöbölendő kellemetlenség:
– Az ötvözetből kialakított golyócskák egy idő után elhasználódnak, így pótolni kell őket, ráadásul az így keletkező hulladékot is újra kell hasznosítani
– A belsőégésű motorok hatékonysága általában 25% körül mozog, így az átalakított járműveket a szokásosnál jóval gyakrabban kéne megtankolni a szokásosnál.
– Túl sok energiát és munkát igényelne a golyócskák cserélése és felkészítése az újrahasznosításra.
A sok hátrány mellett azonban előnyök is vannak, egy tiszta hidrogéngázzal működő motor például 75%-os hatékonyságot is elérhetne. Egyelőre viszont túl komplikált és drága lenne egy ilyen jármű fenntartása ahhoz, hogy kiszorítsák a piacról a városokban egyre inkább elterjedő elektromos kisautókat. Ha sikerül kiküszöbölni a hidrogén-meghajtás gyermekbetegségeit, a következő területeken komoly népszerűségnek örvendhet majd:
– Vidéken, ahol kevés a benzinkút, jelentősen megkönnyítené az emberek dolgát
– Rendőr-, mentő- és tűzoltóautók, melyeknek állandóan szolgálatban kell lenniük
– Nagyobb háztartási gépek, például fűnyírók, láncfűrészek, főző alkalmatosságok működtetése
– Természeti katasztrófák esetén akár elektromos áramot is lehetne nyerni az eljárásból.
Ha sikerülne költséghatékonnyá és praktikussá tenni a technológia használatát, valóra válna mindannyiunk álma: csak vizet kellene tankolni a kocsinkba.
Fordította: Eszenyi Szabolcs
Forrás: greengeek.ca