Tanulmányúton vett részt a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) küldöttsége a burgenlandi régióban, ahol már exportálni tudják a megújuló forrásokból termelt energiát. Az MNVH Cselekvési Tervével összhangban szervezett tanulmányutat 11 szakterület felkért képviselője számára.
A nemzetközi tapasztalatcsere célja a burgenlandi megújuló energiára épülő beruházások, fejlesztések megtekintése, a LEADER együttműködések tanulmányozása az oktatás, a turizmus és vállalkozásösztönzés területén.
Ezen belül kiemelt hangsúlyt kap a Güssing-modell újszerű fejlesztéseinek tanulmányozása, a szakirányú tapasztalatok adaptálási lehetőségének vizsgálata a vidéki életminőség javítása és a fenntartható vidékfejlesztés megvalósulása érdekében.
Güssing térségében 27 ezren élnek, és ez az első olyan közösség az Európai Unióban, amely teljes energiaszükségletét megújuló, helyi energiaforrásokból fedezi, beleértve az üzemanyagot is! Jegyezzük meg: ezt a páratlan teljesítményt az a terület érte el, mely Ausztria legszegényebb szeglete volt egészen 1988-ig, amikor a változásokhoz vezető döntések megszülettek.
Többnyire mezőgazdaságból éltek a helyiek, kedvezőtlen fekvése miatt sem ipari tevékenység, sem szolgáltatók nem települtek a környékre, vasútvonal és autópálya sem járt erre. A munkavállalók 70 százaléka Bécsig ingázott, a többiek nagy része is a környék más városaiban dolgozott.
Hatalmas anyagi erőfeszítést jelentett a térség energiaellátása, ebből született a kezdeményezés, hogy próbáljanak felhagyni a fosszilis energiahordozókkal, és valahogy hasznosítsák a térség földjeinek 45 százalékát kitevő, erdő borította területet….
(Részlet. A cikk teljes terjedelemben elolvasható : Ma&Holnap folyóirat IX. évfolyam 6. szám)