Tavaly év végén újabb mérföldkőhöz ért a világ legnagyobb épülete, a Moszkvai Crystal Island története: a helyi hatóságok jóváhagyták a tervezési eredményeket, így a londoni Foster & Partners tovább dolgozhatott a munkán. A gazdasági válság hatására azonban az orosz ingatlanpiac és építőipar is megtorpant. Míg az ugyancsak Fosterék tervezte Oroszország-torony fejlesztője nagy csinnadrattával, Amerikát kárhoztatva halasztotta el építkezését, a Crystal Island-et terveztető STT Group a lehető legnagyobb csendben tette ugyanezt.
A minden komolyabb lefújt projektről, leépítő irodáról beszámoló szakmai sajtóig el sem jutott a hír: pedig a 450 méter magasságával és 2,5 millió négyzetméteres területével a világ legnagyobb házának címére pályázó Crystal Island nem épül tovább. A hatalmas sátorra emlékeztető, bevallottan „önálló mikrokozmoszként” működő minivárost nem hiába hasonlították többen Bábel tornyához: a munkálatokat a világon átsöprő gazdasági krízis hatására határozatlan időre leállította a fejlesztő.
A Kremltől légvonalban mindössze 7,5 kilométerre fekvő Nagatino-félszigetre tervezett építményt közös tető alá összefogott önálló, multifunkcionális városnegyednek tervezték. A gigantikus tetőszerkezet szerepe, hogy védelmet nyújtson Moszkva szélsőséges klímája ellen – Fosteréknek egy kisebb hasonló művük, ha a határidőkből kicsúszva is, de épül már a kazah fővárosban.
A világ legnagyobb épületét tervezik Moszkvába
Kheopsz piramisával és a Pentagonnal dacol az orosz főváros: a világ legnagyobb, egy tömbből álló épületét tervezik megépíteni a legismertebb brit iroda, a Foster and Partners tervei alapján.
Ennél szimbolikusabb gesztussal nem is lehetett volna feltenni a koronát a Putyin-érára: megkapta az engedélyt és öt éven belül elkészülhet a világ legnagyobb épülete Moszkvában. A Crystal Island két és félmillió négyzetméteres alapterülete egyedülálló lesz a világon, a gigászi üvegsátor pedig nemcsak MA város-a-városban épület nem új feladat a Foster and Partners számára: korábban Kazahsztánban kaptak megbízást hasonlóra. A Moszkva folyó mellett, a Kreml-től 7,5 kilométerre épülő Crystal Island ennek és a Szibériába tervezett öko-toronynak a tanulságait elegyíti majd, de klasszisokkal nagyobb lesz mindkettőnél: múzeumok, színházak, mozik és egy ötszáz diák számára nyitott nemzetközi iskola mellett háromezer hotelszobát és 900 apartmant foglal majd magába, hogy az ilyenkor elvárható bevásárlóközpontokról ne is beszéljünk.
A paraboloid keresztmetszetű tölcsér, amely a komplexumot fedi, négyszázötven méter magasra nyúlik majd; a nem is olyan rég még világcsúcstartó Taipei 101 alig haladta meg az ötszáz métert. Az épület egy újonnan kialakított közparkban kap helyet, amelynek tagolása az üvegbúra íveit viszi tovább. A parkban olyan funkciók is helyet kapnak majd, amelyre a légkondicionált üvegtető alatt nem nyílik lehetőség, például korcsolya- vagy sípálya. A búrát a Foster and Partners-től már megszokottt, fifikás árnyékolórendszerrel látják el, amelynek munkáját télikert-teraszok és napelemek segítik.
A behemót építmény az előzetes tervek alapján 2,7 milliárd euróba, hozzávetőlegesen 691 milliárd forintba kerül majd.oszkva látképét, de az építészet határairól alkotott elképzeléseinket is alapjaiban fogja megváltoztatni.
Forrás: hg.hu