Jász-Nagykun-Szolnok megyében öt szélerőmű áll megvalósítás előtt. A hatóságok engedélyezték a beruházásokat, a beruházóknak megvan a pénzük is, ám az építés mégsem kezdődik. A termelendő energia értékesítésével ugyanis bajok vannak – írja a Szoljon.hu.
Magyarországnak — az EU tagjaként — 2020-ig el kell érnie, hogy az energiaszükségletének 13 százalékát megújuló forrásokból biztosítsa. Jelenleg három százalék körül tartunk, így nehezen érthető, hogy évek óta előkészített szélerőmű-projektek állnak egy helyben, mert az általuk megtermelni tervezett elektromos energia fogadása a magyar energiarendszerben nem megoldott. Egészen pontosan: a Magyar Energia Hivatal nem hirdet pályázatot, amin termelési engedélyeket — kvótákat — lehetne igényelniük a termelőknek.
— Hazánkban a szélerősség ingadozása miatt a szélerőművek kapcsolódása a villamosenergia-hálózathoz problémát jelent a rendszer irányíthatóságában — áll a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium közleményében. Mostanra azonban kialakult már az energetikai célú meteorológiai szélelőrejelzés rendszere, ami megkönnyíti a termelők tervezési kötelezettségének teljesítését és a szélenergiával termelt áram rendszerbe táplálását.
— Egy hónapra előre meg kellene jövendölnünk, hogy mennyi energiát termelünk majd. Aztán pedig minden nap a következő napra előre. A rendszer üzemeltetője akkor is büntet, ha a tervezettnél többet termelünk, és akkor is, ha kevesebbet! – mondta a lapnak Dávid Csaba, a Quantum Energy Kft. ügyvezető igazgatója.
A cikk eredete: http://ingatlanmagazin.com/