Új típusú szélerőművet fejlesztett ki egy Felcsúton élő tudós, aki már meg is építette a prototípust. A Széchenyi díjas mérnök-fizikus 65 százalékos hatásfokú szerkezete felülmúlja a hagyományos szélerőműveket – számolt be a Fejér Megyei Hírlap.
Györgyi Viktor nevéhez nem kisebb fejlesztések fűződnek, mint például az emberi irányítás nélkül működő aknaszedő robotok, számtalan repüléstechnikai elektronika, motor és elhárító rendszer. Ma már csak egy projekt kivitelezésén dolgozik: az új típusú szélerőművön, amelynek hatékonysága jelentősen felülmúlja az általunk is ismert háromlapátos változatét.
„Az én célom, hogy környezetkímélő energiából állítsuk elő azt az energiamennyiséget, amelyre az embernek hétköznapjai során szüksége van. A repülőgépek tervezésénél szerzett tapasztalataim alapján jöttem rá, hogy a szél és az aerodinamika nem úgy működik, ahogyan azt az egyetemen tanultuk. Elkezdtem ezért magánkutatásokat kezdeni, amelyek során rájöttem, hogy a háromlapátos szélerőművek nagyon rossz hatásfokkal állítják elő az energiát” – magyarázta a lapnak a tudós.
Györgyi Viktor forradalmi változtatásokat alkalmazva hozott létre egy egészen új fajta szélerőművet. „Ez egy függőleges tengelyű szélkerék, amely nagyon jó hatásfokkal nyeri ki a szélből az energiát. A turbinához különleges generátor tartozik, amely villamos energiát állít elő. A speciális vázszerkezet létrehozása pedig legalább annyira fontos része volt a tervezési folyamatnak, mint a mechanika kiötlése” – fejtette ki találmányának lényegét a tudós. Mint kiderült, az áramot az erőmű tárolni is képes, s egyrészről ózont, más részről pedig vízgőzt bocsát ki. A találmány iránt komoly érdeklődés mutatkozott külföldről, míg itthon (jellemzően) sok sikert kívántak hozzá. A írás eredetije ingatlanmagazin.com-on.